cosmex kolajen 1 1

Kolajen, vücutta en bol bulunan proteindir. Saçlara, cilde, tırnaklara, kemik, bağ ve tendonlara yapı kazandırmaya yardımcı olur. Kolajen sayesinde;

Daha iyi hareket edebilir

Esneyebiliriz

Saçlarımız ve cildimiz daha parlak görünür

Tırnaklar güçlü kalır

Aminoasitlerden oluşan kolajen proteini; vücudun bağ dokusu, saç, tırnak ve cildin mümkün olduğunca sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Yaşla birlikte ve çevresel faktörlere bağlı olarak kolajen üretimi zamanla azalır. Beslenme programınıza kolajen takviyesi eklemek, vücudun kaybettiği kolajeni yeniden oluşturmasına yardımcı olabilir.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen, cildin %70’ini oluşturduğu için cilt için önemli bir yapı taşıdır. Cildin elastikiyeti ve esnekliğinde de rol oynar.

Yaşlanan cilt söz konusu olduğunda, kolajen takviyesi almak cildinizin daha sıkı, esnek ve nemli görünmesine katkı sağlar. Yaşla birlikte, vücudun doğal kolajen üretimi azalmaya başlar. Bu da, cildin daha sarkık görünmesine, ince çizgi ve kırışıklıkların belirginleşmesine neden olur. Kolajen takviyesi ile cilt zamanla daha sıkı görünebilir.

3 ana kolajen türü vardır: Tip I, II ve III.

TİP I KOLAJEN
Tip I, vücuttaki en yaygın kolajen türüdür. Cildinizdeki, saçınızdaki veya tırnaklarınızdaki kolajen seviyelerini korumakla ilgileniyorsanız, muhtemelen ihtiyacınız olan kolajen türüdür.

Bağ dokularında çok yaygın olduğu için, genellikle cilt sarkması, ince çizgiler, kırılgan tırnaklar ve saç seyrelmesi gibi özelliklere yol açan tip I kolajenin azalmasını görüyoruz.

TİP II KOLAJEN
Vücutta tip I’den biraz daha az yaygın olmasına rağmen, tip II kollajen son derece önemlidir. Kıkırdağın ana bileşenidir ve iskelet sistemi için son derece sağlıklıdır. Eklemlerine güvenmesi gereken aktif kişiler, diyetlerine tip II kolajen eklemekten de yararlanabilir.

TİP III KOLAJEN
Üçüncü yaygın olarak bulunan kolajen türü olan Tip III, genellikle kemik iliği gibi retiküler liflerde bulunur. Genellikle vücutta Tip I kolajenin yanında bulunur.