Blog

Pasif Jimnastik Nedir?

pasif jimnastik nedir

Pasif Jimnastik Nedir?

Pasif jimnastik nedir sorusunun cevabı olarak pasif jimnastik hareketleri kişinin kendisi tarafından yapılmayan bir fiziksel aktivite olarak tanımlanabilir. Bu tür jimnastik, genellikle hasta ya da yaşlı kişiler tarafından yapılır ve hareketlerin bir terapist tarafından yönlendirilmesiyle gerçekleştirilir.

Pasif jimnastik, birçok farklı nedenle kullanılabilir. Örneğin, bir kişinin fiziksel hareket yeteneğini kazanmasına ya da koruyabilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, hareketler sayesinde kasların güçlenmesine ve esnekliğine yardımcı olabilir. Bu, hareketlerin düzenli olarak yapılması durumunda, kişinin genel fiziksel sağlığını da olumlu yönde etkileyebilir.

Vücut içerisinde aktif olan kasların çalışma mekanizması yanında çalışamayan kaslarda bulunmaktadır. Pasif jimnastik uygulaması bu çalışmayan kasların radyo dalga tekniği ile hareketlenmesini sağlar. Pasif jimnastik nedir ve nasıl uygulanır sorusunun cevabı ise şu şekildedir;

Pasif jimnastik aleti hareketsiz olan kas bölgesine ped yardımı ile bağlanır. Düşük voltajlı elektrikler sayesinde kasların çalışması sağlanır. Böylelikle güç harcanmış derecesinde vücuda enerji harcatılır. Birden fazla ped yapısı sayesinde aynı süre içerisinde vücuttaki birden çok bölgeden bu uygulama yapılır ve kaslar eş zamanlı olarak çalışır. Pasif jimnastik işlemi sonrasında günlük hayatı aksatacak herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz. Uygulamayı yaptıran birey işlem sonrası gündelik hayatına devam eder.

Pasif Jimnastik Kaç Seans Yapılması Uygundur?

Pasif jimnastik işlemi başarılı sonuçlar verebilmesi için 10-15 seanslık bir uygulama gerekmektedir. Uygulamalar seans olarak ortalama 30 dakika sürmektedir. Pasif jimnastik işleminin etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

pasif jimnastikPasif Jimnastik Faydaları Nelerdir?

Pasif jimnastik, vücudun hareket etmeyerek yapılan egzersizlerden oluşan bir antrenman türüdür. Bu tür antrenman, özellikle yaşlılar veya hareket kısıtlılığı olan kişiler için uygun bir seçenek olabilir. Ayrıca, ağrısı olan bireyler de pasif jimnastik yaparak vücutlarını hareket ettirebilirler. Pasif jimnastik uygulamasının faydaları şunlardır:

Kas güçsüzlüğünü azaltır: Pasif jimnastik, kasları hareket ettirmeyerek onları güçlendirir. Bu, özellikle yaşlı bireyler için önemlidir, çünkü yaş ilerledikçe kas güçsüzlüğü oluşur.

Kan dolaşımını iyileştirir: Pasif jimnastik yaparak vücuttaki kan dolaşımı hızlandırılabilir. Bu, bireyin daha rahat nefes almasına ve daha az yorgun olmasına yardımcı olur.

Ağrı azaltır: Pasif jimnastik yaparak vücut hareket ettirilerek ağrı azaltılabilir. Özellikle bel ve sırt ağrılarında etkili bir çözüm olabilir.

Hareket kısıtlılığını azaltır: Pasif jimnastik yaparak vücut hareket ettirilerek hareket kısıtlılığı azaltılabilir. Özellikle bacaklarda meydana gelen hareket kısıtlılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Uyku kalitesini iyileştirir: Pasif jimnastik yaparak vücut rahatlatılabilir ve bu sayede uyku kalitesi iyileştirilebilir.

Pasif Jimnastik Uygulama Alanları

 • Basen ve popo sıkılaştırma
 • Bel ve sırt ağrılarının giderilmesi
 • Bölgesel incelmeye destek uygulama
 • Göbek bölgesinde toparlanma
 • Sarkan kol bölgesinde toparlanma
 • Kan dolaşımında düzenleme

pasif jimnastik nedir 2Pasif Jimnastik Zayıflama Etkisi

Pasif jimnastik, kilo verme amacıyla da kullanılabilir. Ancak, kilo verme amacıyla yapılacak pasif jimnastik antrenmanlarının düzenli ve sık yapılması gerekir. Pasif jimnastik antrenmanlarının yapılması, vücudun belirli kas gruplarını çalıştırarak vücut kas yapısını güçlendirir ve vücut kitle indeksini (BMI) düşürür. Bunun yanı sıra, pasif jimnastik antrenmanlarının yapılması, vücut esnekliğini ve hareket kabiliyetini de arttırabilir.

Pasif jimnastik nedir diye sorulduğunda en etkili zayıflama yöntemlerinden birisi cevabı verilir. Özellikle vücuda hissettirdiği egzersiz etkisi ile enerji harcatması sebebi ile metabolizmada fazla çalışması sonucu birlikte kalori yakımı olur. İşlem sonucunda vücuttaki kilonun giderilmesine tek başına etki sağlamaz. Pasif jimnastik uygulaması beraberinde bir diyetisyen kontrolü ile birlikte hazırlanan listede uygulanmalıdır. Özellikle bu uygulama ile birlikte diyet yapan kişilerin zayıflama süreçleri daha da hızlanmaktadır.

Pasif Jimnastik Kimlere Uygulanmaz?

 • Hamile kişiler
 • Kalp pili olan kişiler
 • Regl dönemindeki kadınlar
 • Büyük cerrahi bir operasyon geçirenler
 • Kalp rahatsızlığı bulunan kişiler
 • Epilepsi hastaları

Pasif jimnastik cihazı, vücuttaki pasif durumda olan kasları yerleşik elektrot yardımı ile harekete geçiren bir cihazdır. Çalışır halde olmayan kas bölgelerine bağlanarak o bölgeye düşük voltajlı elektrik dalga botlarının ulaşımı sağlanır. Pasif jimnastik aleti ile uygulama yapılan bölgedeki kaslar aktif olarak çalışmaya başlar ve vücutta enerji yakımı sağlanır. Böylelikle o bölgede yağ parçalama ve toparlama hareketleri ile kasların aktif şekilde çalışması sağlanır.

Pasif jimnastik nedir sorusunun cevabını açıkladığımız yazımız dışında tüm uygulanan işlem ve ürünler için diğer yazılarımızı kontrol edebilirsiniz.

Listeye geri dön