Blog

Lactobacillus Rhamnosus: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucize Bakteri

Lactobacillus Rhamnosus

Lactobacillus Rhamnosus: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucize Bakteri

Lactobacillus Rhamnosus, insan vücudu ve sağlığı için yararlı olan probiyotikler çeşitlerinden biridir. Bağırsak sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bu probiyotik, özellikle gastrointestinal sistemde yaşayan bakteriler arasında en yaygın olanlardan biridir. Yazımızın devamında L. Rhamnosus bakterisi hakkında detaylı bilgi sizleri bekliyor.

Lactobacillus Rhamnosus Nedir?

L. Rhamnosus bakterisi bağırsaklarda doğal olarak bulunan bir bakteri türüdür. L.Rhamnosus yüksek asit ve safraya olan direnci ile birlikte bağırsak epitel dokusuna yapışabilme yeteneği sayesinde öne çıkmaktadır. Bu özellikleri sayesinde faydalı etkiler sağlayan bakteri yani probiyotik olarak kabul edilir.

Genel sağlık durumunun korunmasında önemli rol oynayan L. Rhamnosus bağırsaklardaki mikroorganizmaları destekler ve özel bakteri türlerini içerir. Asidik ve bazik şartlarda canlı kalabilmeyi başaran bakteri türü bağırsak duvarlarına yapışarak kolonize olabilir ve çoğalabilir. Lactobacillus Rhamnosus takviye şeklinde veya toz veya kapsül olarak tüketilebildiği gibi süt, peynir ve yoğurt ürünlerine probiyotik içeriği arttırmak için de eklenebilir.

Lactobacillus Rhamnosus içeren en iyi probiyotik Nixir probiyotik takviyesi ile mevsimsel geçişlerde bağışıklık sistemini güçlendirilir. Beyin ve bağırsak arasındaki ekosisteme sinerjik etki katan Nixir ile beyin-bağırsak-bağışıklık-kronik rahatsızlıklar gibi kavramlara birçok fayda sağlayarak kaliteli bir aşama sahip olabilirsiniz.

lactobacillus rhamnosus ne işe yararLactobacillus Rhamnosus’un Faydaları Nelerdir?

Dirençli bir yapıya sahip olan L. Rhamnosus bağırsak astarı bölgesinde uzun süre bulunması sebebi ile genel sağlık üzerinde de etkileri daha uzun sürelidir. Bu yararlı bakterinin bazı faydalar şunlardır;

 • Kabızlık, ishal, karın ağrısı sindirim rahatsızlıklarının azaltılması
 • Genel bağışıklık sistemine fayda
 • Glikoz kontrolünü arttırarak kan şekeri düzeylerinin normal aralıkta tutulması
 • Kolon kanseri riskini azaltmak
 • Solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarının sürekliliğini azaltmak
 • Antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin öldürülmesi
 • Alerjilerin azaltılması
 • LDL kolestrolünün düşürülmesi
 • Genel sağlığı kötü etkileyebilecek kötü bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele edilmesi

Lactobacillus Rhamnosus Bakterisi Hangi Besinlerde Bulunur?

Lactobacillus Rhamnosus, doğal olarak bulunduğu bazı gıdalar şunlardır;

 • Yoğurt
 • Kefir
 • Fermente sebzeler (lahana turşusu, salatalık turşusu vb.)
 • Probiyotik takviyeleri

Lactobacillus Rhamnosus ggLactobacillus Rhamnosus Ne İşe Yarar?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Etkiye Sahiptir

Lactobacillus Rhamnosus, bağışıklık sistemi hücrelerine tutunarak vücudun savunma yönünün harekete geçmesine neden olan kimyasal kavramların salınımını uyarır. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısındaki azalma enfeksiyon veya bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklar nedenidir. Fakat L. Rhamnosus ile bağırsaklarda sağlıklı bir mikrobiyom sistem oluşumu sağlanır. Bu da bağırsak sağlığının düzelmesinde ve dengede kalmasına katkıda bulunarak vücudun bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturur.

Bağırsak Bariyerini Güçlendirir

Bağırsak bariyeri, sindirim sistemindeki bağırsaklarda bulunan bir koruma duvarıdır. Bu bariyer, zararlı bakterilerin ve toksinlerin vücuda girmesini önleyerek sağlıklı bir sindirim sistemini korur. Ancak, bazı faktörler (örneğin, antibiyotik kullanımı, yanlış beslenme, stres gibi) bağırsak bariyerinin zayıflamasına neden olabilir ve bu da vücudun enfeksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız hale gelmesine yol açabilir.

L. Rhamnosus’un bağırsak bariyerini güçlendirmesi, özellikle bu probiyotiğin bağırsaklarda “iyi” bakteri olarak hareket etmesinden kaynaklanır. Lactobacillus rhamnosus, bağırsaklarda bulunan yararlı bakteri sayısını arttırarak, zararlı bakterilerin sayısının çoğalmasını engeller. Ayrıca, bağırsaklarda yer kaplayarak ve bağırsaklara yapışarak, zararlı maddelerin bağırsak bariyerini geçmesini önler.

Zararlı Bakterilerin Büyümesini Engeller

Lactobacillus rhamnosus, zararlı bakterilerin artmasını önleyere bağırsaklarda bir denge ve düzen sağlar. Bu probiyotik, bağırsaklarda yer kaplayarak ve besin kaynaklarını tüketerek zararlı bakterilerin büyümesini engeller. Ayrıca, L.rhamnosus’un ürettiği bazı maddeler de, zararlı bakterilerin büyümesini engeller.

Lactobacillus Rhamnosusun Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı kişiler için güvenli ve yan etkisiz bir probiyotik olan L. Rhamnosus gıda veya takviye olarak alınması sonrasında bazı yan etkilere sahip oluşabilir.. AIDS veya kanser benzeri bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda probiyotik içeren takviyeleri kesinlikle kullanmamanız önerilir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi dirençsizleştiren ve zayıflatan ilaçlar, kanser ilaçları vb. takviyeleri kullanıyorsanız yine aynı şekilde L. Rhamnosus içeren probiyotik besinleri kullanmamanız önerilir.

Lactobacillus Rhamnosus bakterileri huzursuz bağırsak sendromu rahatsızlığı, ishal, kabızlık, şişkinlik, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında yaşayan semptomların hafifletilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda şiddetli ve hafif ishal, diş eti enfeksiyonları, kan enfeksiyonu ve bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklara da yararlı etki sağlar.

Lactobacillus Rhamnosus içeren probiyotik takviyesi Nixir hakkında detaylı ürün bilgisi için buraya göz atabilirsiniz.

Listeye geri dön