Blog

Kaliteli Yaşamın Sırrı: Nixir Gıda Takviyesi

gıda takviyesi nixir

Kaliteli Yaşamın Sırrı: Nixir Gıda Takviyesi

Beyin ve bağırsak arasındaki ekosistem dengesinin bozulması sonucu birçok kronik rahatsızlıklar meydana gelir. Beyin ve bağırsak arasındaki ekosisteme mikrobiyota denilmektedir. Bu ekosistem dengesinin sağlanması ve korunması için probiyotik olarak bilinen gıda takviyesi oldukça önemli bir yere sahiptir ve bu önem yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Bağırsaklarımızda çok sayıda sinir hücresi mevcut ve bu yüzden bağırsaklarımız “ikinci beynimiz” olarak da adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere sindirim sistemimizin, tükettiğimiz besinlerin işlenmesi dışında bilinmeyen birçok farklı görevi bulunur. Sindirim sistemimizde var olan bakteriler bağışıklık sisteminden ruh sağlığımıza kadar yakından farklı birçok etkileri vardır. Tüm bu etkileri doğal yollar ile korumanın en iyi çözümü ise probiyotiklerden geçmektedir.

Sağlıklı ve Kaliteli Yaşamın Sırrı: Yararlı Bakterilerin Zenginliği

Bağırsak florası, yararlı bakteriler kapsamında ne kadar zengin bir yapıya sahipse o kadar sağlıklı ve bağışıklığı güçlü bir yapıya sahip oluruz. Beyin ve bağırsak sağlığı, uzun ve kaliteli yaşamın sırrına ışık tutarken Dünya artık mikrobiyota alanında doktorlar ve uzmanlar yetiştirmeye başlamıştır. Nixir ürününü geliştiren Türk Bilim İnsanları olarak bağırsak üzerine yapılan incelemelerde probiyotik ve vitaminlerin doğrudan bağırsaklara nasıl gönderildiği araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacında ise Dünya sahnesinde talep gören, ihtiyaç yaratan, ekonomiye katkı sağlayan ve nitelikli-nicelikli ürünlere sağlıklı bir şekilde ulaşmak olmuştur. Bu başarıyı Türk Bilim İnsanları, Nixir probiyotik takviyesi ile taçlandırmıştır.

Yararlı bakteriler, vücutta bulunan ve sağlığımız için faydalı olan mikroorganizmalardır. Bu bakteriler, sindirim sistemimizdeki besinlerin parçalanmasında ve emilmesinde önemli bir rol oynarlar. Ayrıca, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine ve hastalıklarla mücadele etmesine de yardımcı olurlar.

Probiyotik gıda takviyeleri vücudumuzun sağlıklı florasını destekleyen canlı bakteri ve türleridir. Vücudumuzun sağlıklı florası, bağırsak ve diğer sistemlerimizde iyi huylu mikroorganizmaların bir dengesi olarak yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Probiyotik gıda takviyeleri bağırsak sağlığımızın yanı sıra sindirim sistemi, immün sistemi ve hatta duygusal sağlık, zeka ve temel psikoloji üzerinde de son derece etki etmektedirler.

nixir probiyotikBağırsak Sağlığımızın Önemi Nedir?

Bağırsaklardaki mikrobiyota dengesi yararlı ve zararlı bakterilerden oluşur. Mikrobiyota yapısı; kötü alışkanlıklar, düzensiz beslenme, aşırı ilaç kullanımı, özellikle antibiyotiklerin zararlı etkisi gibi birçok sebepten dolayı bozulabilmektedir. Bu bozulma sonucunda ise bağırsaklarımızdaki bağırsak florasının dengesi bozulur ve sonucunda kronik birçok rahatsızlıklarla karşı karşıya gelmekteyiz. İshal ve kabızlık gibi sindirim hastalıkları, nedeni olmayan kilo artışı veya kilo kaybı, uyku düzeninde bozukluklar, motivasyon kaybı veya duygusal değişimler gibi birçok problem mikrobiyota dengesinin bozulması sonucunda oluşur.

Stresin Bağırsak Florasındaki Yararlı Bakterileri Olumsuz Etkilediğini Biliyor Muydunuz?

Stres bağırsak florasındaki yararlı bakterileri olumsuz etkileyen bir durumdur. Bağırsaklarımızın sağlığı bazı duyguların etkilenmesine neden olabilmektedir. Sinirli veya gergin olunan durumlarda hepimizde iştahsızlık, mide yanması veya ani moral bozukluğu gibi sorunlar meydana gelir. Vücudun ikinci beyni olan bağırsakların sağlığının korunmasının önemi de burada ortaya çıkıyor. Dikkat eksikliği, anksiyete, depresyon, kaygı, mutsuzluk, öfke kontrolü, tembellik, olumsuz düşünce gibi problemlerin bağırsak sağlığı ile oluştuğu klinik araştırmalar ile de gözlemlenmiştir.

nixir mikrobiyotaProbiyotikler Genel Sağlığımız İçin Yararlı ve Gerekli Bakterilerdir

Bağırsaklarımız yapısı gereği birçok farklı canlı bakteri barındırmaktadır. Sağlıklı bir insanın bağırsak florasında bilindiği gibi yararlı ve zararlı bakteriler ilişki ve denge içerisindedir. Ancak bazı rahatsızlıklar sonucu, düzensiz beslenme veya antibiyotik kullanımı sonrasında bağırsak florasındaki bu denge bozulabiliyor. Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayan dost bakteriler olarak görev alır. Bağırsağın doğal dengesinde yardımcı olan yararlı bakteriler vücudumuzu zararlı bakterilere ve faktörlere karşı korur ve bağışıklığı güçlü bir hale getirir. Aynı zamanda bu probiyotikler bağırsaklarımızda bulunan iyi ve kötü bakteriler arasında dengenin de kurulmasını sağlar.

Yoğurt, kefir gibi besinler probiyotik içeren ana besinlerdendir. Kullanılan bu ana besinlerin içerisinde bulunan bizler için yararlı bakterilerin tamamı mide asidini geçemez ve bağırsaklarımıza tamamı ulaşamaz. Fakat özel olarak Türk Bilim İnsanları tarafından geliştirilen Nixir ile artık bu soruna da çözüm üretildi. Nixir ürünümüzdeki Drcaps teknolojisi sayesinde probiyotik gıda takviyesi ile mide asidine takılmadan direkt bağırsaklarla birleşimi sağlanıyor. Bağırsaklarımızdan en iyi emilimle sentezlemek için ikinci kür olan probiyotik ve D vitaminleri ve mide asidinden etkilenmediğinden onları bağırsaklara nasıl gönderileceği Türk Bilim İnsanları tarafından Nixir ile keşfedilmiştir.

Probiyotikler Kronik Rahatsızlıkların Etkisini Azaltıyor

Bağırsak mikrobiyotasının dengesinde insan genel sağlığına birçok faydası bulunur. Probiyotiklerin kronik rahatsızlıkların etkilerini azaltırken aynı zamanda şu faydaları bulunur;

Probiyotikler Tansiyon ve Diyabet Sorunlarının Riskini Azaltır

Probiyotik gıda takviyesi hem tip 1 hem de 2 diyabet için önemli bir yere sahiptir. Yapılan birçok araştırmalar ile birlikte düzenli probiyotik gıda takviye alımının bağırsaklarda bağışıklık sistemine destek olduğu ve insülin duyarlılığını arttırır. Aynı zamanda diyabete bağlı olan tansiyon rahatsızlığına da etkisi araştırmalar sonucu görülmüştür.

Duygusal Durumu Düzenleyici Etki Probiyotikler

Depresyon, kaygı, stres günümüz gereğince hepimizin başlıca sorunlarındandır. Probiyotikler ise bu sorunların azaltılmasında etkili bir rol oynar. Probiyotik açısından zengin besin olan yoğurt tüketen kadınların sinirli yüz ifadelerine karşı duygusal tepkilerin azaldığı görülmüştür. Bilim insanları bu etkilerin bağırsak ve beyin arasında bağlantı olduğunu gösterdiğini ve probiyotiklerin beyni etkilediğini yaptıkları araştırmalar ile kanıtlamışlardır.

Copy of Untitled 1080x675 1Alerji Belirtilerini İyileştirir

Bağırsaklardaki probiyotik bakterilerin alerji belirtileri azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren birçok araştırmalar mevcut. Ayrıca, probiyotik gıda takviyesi zeka ve öğrenme kapasitemiz üzerinde de olumlu etkileri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirtilmiştir. Probiyotiklerin, beyin işlevlerini arttırmak için gerekli olan nörotransmitterlerin üretimini artırdığı ve beyin sağlığını koruduğu gösterilmiştir.

Zeka ve Gelişime Katkısı Bulunur

Beyin ve bağırsak sağlığı arasında bağlantıya katkıda bulunan probiyotik gıda takviyesi son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda zeka ve gelişim üzerinde de olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.

Mikrobiyota alanında devrim olan Nixir ürünümüz hakkında detaylı ürün tanıtımı için buraya göz atabilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar