Blog

Doğru Güneş Koruması ile Yaşlanmayı Erteleyin

güneş koruması

Doğru Güneş Koruması ile Yaşlanmayı Erteleyin

Güneşin UVA ve UVB ışınları cildinize düşündüğünüzden daha fazla zarar verir. Ve güneş koruyucu kullanmamak, cildin yaşlanmasında en büyük etmenlerden biridir. Aslında, cildimiz D vitamini üretimi için güneş ışığından kullanır ancak bir yandan da bu ışınlar cilde büyük zararlar verebilir. Bu ışınlar; hem güneş lekesi ve yaşlılık lekesi gibi cilt lekelerinin ve cilt kanseri riskini arttırır hem de ince çizgi ve kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtilerine katkıda bulunur. Güneşin potansiyel olumsuz etkilerinden korunmanın ve yaşlanma belirtilerini mümkün olduğunca ertelemenin en iyi yolu ise geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmaktır!

Güneş Hasarı Erken Cilt Yaşlanmasına Neden Oluyor

Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmak için anti-aging kremler ve serumlar kullanıyor olabilirsiniz, ancak güneş korumasını ihmal ediyorsanız tüm o yaptığınız harcamalar çöpe gidiyor demektir. Çünkü, erken cilt yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri güneşten korunmamaktır.

Bir dermatoloğa gider ve yaşlanma belirtilerini ertelemek için önerebileceği bir şey sorarsanız, muhtemelen hepsi aynı cevabı verecektir: güneş koruması!

Mevsim ne olursa olsun her gün en az 30 faktörlü ve geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Zaten, bugüne kadar cilt yaşlanması üzerine yapılan araştırmalar da düzenli güneş maruziyetinin cilt yaşlanma sürecini hızlandırdığını kanıtlamıştır.

Özellikle yaz aylarında, yüksek UV seviyeleri nedeniyle güneş ışınlarının cildimiz üzerindeki hasarı gerçekten çok yüksek boyutlara ulaşabiliyor. Hava kapalı, bulutlu, yağmurlu ya da karlı olsa da fark etmez, güneş kreminizi çantanızdan ayırmayın.

Güneş Hasarı Cildinizde Nasıl Görünür?

97b85dde fa48 475e a4a2 f941e44e2365 min 1

Güneş ışınlarının verdiği hasarı ne yazık ki kısa vadede değil uzun vadede görüyoruz. Bu da, güneşlenmenin yarattığı o bronz görüntüden vazgeçmeyi zorlaştırıyor. Ancak, bronzluk cilt hücrelerine ciddi anlamda zarar veriyor. Güneş yanıkları oluşmasa da, yaz aylarında güneşlenmekten kaçının. Peki, güneş hasarı zaman içinde cildinizde kendini nasıl gösteriyor?

Güneş hasarı, özellikle de erken yaşlarda olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olabilir. Birinin yaşını tahmin etmek için genellikle ilk olarak yüzüne bakarız. Ve yaşıtlarından daha yaşlı görünen bir yüz, genellikle güneş hasarının bir sonucudur.

Unutmayın, güneş hasarının cildimiz üzerinde çok ciddi etkileri ve riskleri vardır. Bununla birlikte, cildinize hak ettiği değeri vermek için asla geç kalmış sayılmazsınız. Güneş ışınlarından korunmak, var olan hasarın ilerlemesini önlemek ve yaşlanmanın gözle görülür etkilerini azaltmak için atabileceğiniz en iyi adımlardan biri olacaktır.

Güneş Hasarını Önlemek Mümkün!

Yıl boyunca güneş koruyucu kullanmanın cilt sağlığı ve gençliği için ne kadar önemli olduğunu artık biliyorsunuz. Güneş koruması, cilt yaşlanmasının yanı sıra cilt kanseri riskini ciddi ölçüde arttırması nedeniyle de gerçekten ciddiye alınması gereken bir konu.

Özellikle 18 yaşından önce düzenli güneş maruziyeti ve güneş yanıkları, yaşamın ilerleyen yıllarında cilt kanseri riskini ciddi derecede arttırıyor. Bu nedenle, çocuklarda güneş korumasına ekstra özen göstermek gerekiyor.

Güneş Hasarı Tersine Çevrilebilir Mi?

Güneşin cildinize verdiği hasarı tamamen tersine çevirmek ne yazık ki mümkün değil. Bununla birlikte, günümüzde geliştirilen lazer teknolojileri ve cilt yenileme tedavileri ile cildin yeniden yapılandırılması mümkün kılınıyor.

Bu tedaviler, ciltte kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek hem cildin gördüğü hasar hem de yaşlanma belirtileri ile mücadele edilebiliyor. Yine de, her zaman en kolay tedavinin önlemek olduğunu unutmayalım. Bu nedenle, ofise gidiyor olsanız bile sabahları evden çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanın ve her 3-4 saatte bir uygulamayı tekrarlayın.

Makyaj yaptığınız günlerde bunu yapmak kolay olmasa da, SPF’li bir BB, CC ya da DD krem kullanmak da bir seçenektir. DD kremler, özellikle son derece popüler. Sahibi olduğum cilt bakım markasında da geniş spektrumlu bir DD krem tasarladık ve çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Hem 50 faktör yüksek güneş koruması hem de cilt tarafından kolayca emilip cilde ışıltılı bir görünüm kazandırması ile DD kremler yaz aylarında gerçek bir kurtarıcıya dönüşüyor!

DD Kremler İyi Bir Alternatif Olabilir

DD kremler, genellikle 50 faktör koruması ile birlikte parlak, ışıltılı ve sağlıklı görünen bir cilt sağlar. Fondötene göre çok daha hafif bir şekilde formüle edildiğinde, her gün kullanmak için daha uygundur. Ayrıca, ağırlıklı olarak doğal bileşenlerden oluştuğu için cilt sağlığı ve kalitesine çok daha az zarar verir.

Dört mevsim günlük olarak kullanıma uygun DD kremler, güneşin zararlı ışık dalga boylarına karşı koruma sağlamanın dışında, cilt tonunu eşitlemesi ve ciltteki kusurların görünümünü azaltması ile de tercih edilebilir. Özel teknolojiler ile serbest radikallerin hücre hasarına karşı koruması, onu foto yaşlanmanın etkilerinden korunabileceğiniz güçlü bir silaha dönüştürüyor!

Listeye geri dön