Blog

Çatlaklar Tamamen Yok Olabilir Mi?

T+fL9XYHNNUXGSqd95gAAAAASUVORK5CYII=

Yıllar boyunca, çatlakların çözümsüz olduğunu ve giderilmelerinin neredeyse imkansız olduğunu okuduk, duyduk. Peki, gerçekten de böyle olmak zorunda mı? Bir şeyin çözümsüz olduğunu söylemek çok kolaydır. İnsanları buna inandırabilir ve rahatsız olduğu o şeyle yaşamak zorunda olduğu konusunda ikna edebilirsiniz. Zor olan, “çözümsüz” denilen bir problemi ortadan kaldırabilecek bir adım atmaktır. İşte, Neslim Güngen’in Türkiye’de bir ilki başaran çatlak onarımı ile ilgili yolculuğu bu kararla başladı…

Çatlaklar, hem kendi bedenimizde hem de uzmanlar olarak danışanlarımızın bedenlerinde en sık karşılaştığımız iyi huylu cilt lezyonlarıdır. Sağlık açısından herhangi bir tehdit oluşturmasalar da, özellikle kadınlar için estetik kaygılara neden olur.

Çatlak Nedir? Neden Olur?

Tıp dilinde “Striae distansaea” olarak bilinen vücut çatlakları, cildin dermis tabakasında meydana gelen yırtılmalardır. Bu yırtılmalar, cilt yüzeyinde başlangıçta kırmızı renkte görülür. Bu aşamada olduğunda hafif kabarık görünmeleri ve kaşınmaları normaldir. İlerleyen dönemlerde çatlaklar, sedefli beyaz, gümüş bir renge dönüşür.

Cilt liflerinin yırtılması sonucu ortaya çıkan çatlaklar, genel olarak bacak içleri, kalça, karın, üst kol gibi bölgelerde görülür. Zamanla rengi solma eğiliminde olsa da, görünümü özellikle kadınlar için estetik açıdan oldukça rahatsız edicidir.

Çatlaklar; hamilelik ve ergenlik gibi hızlı kilo alıp verilen dönemlerde veya genetik gibi faktörlere bağlı olarak gelişir. Yani, annenizde veya teyzenizde çatlaklar varsa, yıllar boyunca aynı kiloyu korusanız bile çatlak geliştirebilirsiniz.

Çatlak Onarımında Başarının Sırrı Nedir?

Ust gorsel min

Güzellik uzmanı olduğum günlerden uzman estetisyen ve usta öğretici kimliğimi edindiğim bugüne kadar, kadınların her zaman çatlaklar için bir çözüm aradığına şahit oldum. Ve neredeyse her merkez, çatlakları “çözümü yok” olarak gösteriyordu. Teknoloji bu kadar gelişmişken, estetik olarak bu kadar rahatsız edici bir şeyin neden çözümü olmasın?

“Çatlaklar konusunda kadınlar için bir şey yapmalıyım” dediğim zamanlarda, Brezilya’da bir ürün keşfettim.  Oradan, Türkiye’ye onlarca bayilikle geri döndüm. Yurtdışından getirdiğim bu ürünü kendi protokollerimizde kullanarak etkili sayılabilecek sonuçlar elde ettik ancak daha fazlası yapılabilirdi.

Çatlak onarımında maksimum etkiyi sağlamak için kendi fabrikamızda özel bir cihaz ürettik. Burada amacımız, ciltte kontrollü hasar yaratarak fibroblastların kolajen aktivitesini maksimum oranda uyarmaktı. Tabi ki, yaratılan bu kontrollü hasar çevre dokulara zarar vermediğinden, ciltte herhangi bir hasara neden olması söz konusu değildi.

Cihazla yarattığımız etkiyi, cilt yenileyici aktif bileşenlerden oluşan özel olarak geliştirdiğimiz ürünlerimizle birleştirerek sonuçları maksimum seviyeye ulaştırdık. Çünkü, ciltte mikro boyutta yaralar oluşturduktan sonra, ona verdiğiniz şeylerin cilt altı tabakasına ulaşması ve etkilerini göstermesi de daha kolay ve etkili olur. Peki, bu sistemi bu kadar başarılı ve farklı kılan nedir?

Bu sistem, hem ciltte mikro yaralanmalar yaratıyor hem de cildin kolajen ve elastin üretimini tetikliyordu. Bu, cildin doğal iyileşme tepkisini geliştirmek anlamına geliyordu ve bunun çatlaklar için gerçekten de bir “çözüm” olabileceğini biliyordum.

Ciltte oluşturulan mikro yaralanmaların, kullandığımız özel karışımların cildin daha derinlere nüfuz etmesini sağlaması belki de başarısının en önemli sırrı.

Cildin kendini onarmasını teşvik ettiğinden, sadece kırmızı ve yeni oluşmuş çatlaklar üzerinde değil, bir süredir orada olan beyaz çatlaklar üzerinde de şaşırtıcı etkileri oluyor. Çünkü, hasarlı ciltte kolajen üretimi tetikleniyor ve elastikiyetini geri kazanıyor. Bu da, sadece çatlak onarımını değil cildin sıkılaşmasına da yardımcı oluyor.

Çatlaklar Önlenebilir Mi?

Yukarıda da söylediğim gibi, eğer genetik faktörler söz konusuysa çatlak oluşumunun önüne geçmek biraz zordur. Ancak, hamilelik dönemindeyseniz veya hızlı kilo alıp verme söz konusu ise çatlakları önlemek için bazı adımlar atabilirsiniz. Eğer hamilelik döneminde değilseniz, yapabileceğiniz ilk ve belki de en önemli şey, sabit bir kiloyu korumaktır.

Çatlakların bir nedeni de hormonal bozukluk olduğundan, herhangi bir dengesizlik olduğunda bunu olabildiğince erken tedavi etmelisiniz. Hamilelik gibi ani kilo alımının meydana geldiği dönemlerde, kremler ve bakım yağları ile bölgeyi nemli tutmaya çalışmak da yardımcı olabilir. Ancak, bunların dışında çatlakları önlemenin gerçekten de bir yolu yoktur.

Tabi ki, her zaman söylediğim gibi; su, vücudu temizleyen ve hücreleri güçlendiren şeylerin başında gelir. Ayrıca, su içmek cildin nem seviyelerini korur ve kurumasını önler. Cilt nemli kaldığında, çatlak oluşumunu engellemek de daha kolay olacaktır. Bu nedenle, başta su olmak üzere bitki çayları, sebze ve meyveler, hem vücudu hem de cildi nemli tutmanın harika yollarıdır.

Listeye geri dön