Blog

Candida İçin Hangi Probiyotik Kullanılmalı?

candida için hangi probiyotik

Candida İçin Hangi Probiyotik Kullanılmalı?

Konu candida mantarı ve zararlı etkileri olunca mümkün olan en kısa sürede başarılı sonuç almak isteriz. Probiyotikler bu durumlarda harika bir tedavi seçeneği olurlar. Ancak candida için hangi probiyotik kullanılmalı? En etkili probiyotik takviyesi hangisi? İşte Nixir burada devreye giriyor! Türk Bilim İnsanları tarafından geliştirilen Nixir probiyotik takviyesi ile beyin ve bağırsak arasındaki ekoloji hedeflenerek sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın sırrı sizlere sunuluyor.

Kandida için probiyotik takviyeleri araştırıyorsanız, büyük olasılıkla bu durum hakkında zaten bir iki şey biliyorsunuzdur. Candida, bağırsak mikrobiyomunuzda doğal olarak yaşayan bir maya türüdür, ancak kontrolden çıktığında sonuç candida mantarı olarak bilinir. Sindirim sorunları, yorgunluk ve ruh hali bozuklukları gibi belirtiler vücudunuzun kandida mantarının etkileri olarak işaretleri olabilir.

Yazımızın devamında candida mantarı ile ilgili tanımlamalar, etkileri ve candida için hangi probiyotik kullanılmalı gibi sorulara da cevap bulabileceksiniz.

candida mantarı probiyotikCandida Mantarı Nedir?

Candida mantarı, Candida adı verilen bir tür maya tarafından oluşan bir enfeksiyondur. Bu maya, doğal olarak vücudunuzu kaplayan bir mikroorganizma türüdür ve genellikle sindirim sisteminizde bulunur. Ancak, vücudunuzdaki flora dengesi bozulduğunda, Candida mantarı çoğalmaya başlar ve enfeksiyona neden olabilir.

Candida mantarı, bağırsak flroasında doğal olarak bulunan bir tür mantardır. Stres, yanlış beslenme, antibiyotik kullanımı ve diğer faktörler bağırsak florasında dengesizliğe sebep olur. Bu durumda ise candida mantarında artış görülür ve sağlık sorunlarına neden olur. Candida için en iyi çözüm probiyotik takviyeleridir. Doğru probiyotik takviyesi, bağırsak sağlığını koruyarak candida mantarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Candida mantarı için en iyi probiyotik takviyeleri şunları içerir;

Lactobacillus Acidophilus: Lactobacillus acidophilus, candida mantarı için en etkili probiyotiklerden biridir. Bu probiyotik, bağırsak florasındaki faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur ve candida mantarının aşırı çoğalmasını önler. Ayrıca, lactobacillus acidophilus bağırsaklarda asit üretir ve candida mantarının gelişmesi için gerekli olan pH dengesini değiştirerek mantarın üremesini engeller. Bu probiyotik ayrıca vajinal sağlık için de faydalıdır.

Bifidobacterium Bifidum: Bu probiyotik, bağırsak florasındaki faydalı bakterilerin sayısını artırır ve candida mantarının aşırı çoğalmasını önler. Ayrıca, bifidobacterium bifidum bağırsaklarda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve bağırsak sağlığını korur.

Saccharomyces Boulardii: Candida mantarının aşırı çoğalmasını önleyen bağırsak florasındaki faydalı mayaları içerir. Ayrıca, saccharomyces boulardii bağırsaklarda enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur ve bağırsak sağlığını destekler.

Lactobacillus Rhamnosus: Bu probiyotik, bağırsaklarda iltihaplanmayı önler ve bağırsak sağlığını korur.

Streptococcus Thermophilus: Streptococcus thermophilus, candida mantarı için diğer bir etkili probiyotiktir. Bağırsaklarda sindirim sorunlarını önler ve bağırsak sağlığını destekler.

Lactobacillus Casei: Antibiyotik kullanımı, bağırsak florasını bozabilir ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Lactobacillus casei, bu yan etkileri azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, bağırsak florasının dengesini koruyarak ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını önleyebilir.

Lactobacillus Plantarum: Lactobacillus plantarum, bağışıklık sisteminin işlevini artırarak vücudu enfeksiyonlardan korur. Ayrıca, alerjik reaksiyonları azaltır ve inflamasyonu azaltarak bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekler.

Lactobacillus Acidophilus: Lactobacillus Acidophilus, üzerinde en çok çalışılan probiyotik türlerinden biridir ve Nixir’in takviyesinin temel bileşenidir. Araştırmalar La-14’ün bağırsaklarınızdaki iyi bakteri dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu da şişkinlik, gaz ve karın rahatsızlığı gibi Candida semptomlarına yardımcı olabilir.

nixir postCandida Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Candida mantarı enfeksiyonunun belirtileri, enfeksiyonun yerine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Genellikle şunları içerir;

Genital Bölgede Belirtiler

 • Kaşıntı ve yanma hissi
 • Vajinal akıntıda artış
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Ağız Bölgesinde Belirtiler

 • Ağızda beyaz lekeler
 • Dilde beyaz kaplama
 • Ağızda kuruluk hissi

Cilt Bölgesinde Belirtiler

 • Kızarıklık ve kaşıntı
 • Ciltte döküntüler
 • Deride çatlaklar

Sindirim Sistemi Belirtileri

 • Karın ağrısı
 • Gaz ve şişkinlik
 • İshal veya kabızlık

Candida Mantarının Sebepleri Nelerdir?

Antibiyotik Kullanımı: Antibiyotikler, enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürmek için kullanılır. Ancak, bu ilaçlar aynı zamanda vücuttaki iyi bakterileri de öldürür. Bu durum, candida mantarının aşırı büyümesine neden olabilir. Antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı, candida mantarının büyümesine daha fazla yol açabilir.

Diyabet: Diyabet hastaları, yüksek kan şekeri seviyeleri nedeniyle candida mantarına daha yatkın olabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, candida mantarının büyümesini teşvik edebilir.

Bağışıklık Sistemi Sorunları: Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, candida mantarına daha yatkındır. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan bir sistemdir. Ancak, bağışıklık sistemi zayıflarsa, vücut hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir. Bu durumda, candida mantarı da aşırı büyüyebilir.

Şekerli ve İşlenmiş Gıdalar: Şekerli ve işlenmiş gıdalar, candida mantarının büyümesini teşvik eden bir ortam yaratabilir. Bu tür gıdalar, mantarın gelişmesi için gerekli olan şekerleri içerir. Bu nedenle, şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak candida mantarının büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Hamilelik: Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler candida mantarının büyümesine neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik döneminde kadınlar candida mantarına daha yatkın olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Yetersiz Vücut Temizliği

Stresli yaşam tarzı

candida için probiyotik takviyesiCandida Mantarı Doğal Yollar ile Nasıl Tedavi Edilir?

Candida mantarının tedavisi, enfeksiyonun yerine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Tedaviler şunları içerebilir:

 • Antifungal ilaçlar
 • Bölgesel kremler
 • Probiyotikler
 • Diyet değişiklikleri
 • Doğal tedaviler (örneğin, sarımsak, çay ağacı yağı)

Candida İçin Probiyotik Takviyesi: Nixir

Candida için hangi probiyotik takviyesi kullanmalıyım sorusunun cevabını arayanlar için Nixir probiyotik takviyesi oldukça yararlı ve yan etkisiz bir üründür. Bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olan candida için probiyotik, bağırsakta sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlayarak candida mantarının kontrol altına alınmasına katkıda bulunur.

Vajinada bulunan yararlı bakterilerin sayısının artmasına katkı sağlayan candida için probiyotik takviyesi ile vajinal enfeksiyonların da sağlığı korunmuş olur.

Candida mantarı probiyotik, bağırsakta yararlı bakterilerin artması yoluyla immün sistem fonksiyonunu da destekler.

Probiyotikler Candida ile Mücadeleye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Candida mantarı ile savaşmak için doğal bir yol arıyorsanız, probiyotikler cevap olabilir. Ancak bu yola girmeden önce probiyotiklerin nasıl yardımcı olabileceğini anlamak önemlidir. Candida için hangi probiyotik kullanılmalı sorusundan önce probiyotikler, bağırsak floramızdaki dengenin korunmasına yardımcı olan, doğal olarak oluşan faydalı bakteriler olduğunun bilinmesi gerekiyor. Ağız yoluyla alındıklarında, bağırsaklarımızdaki mayayı dengelemeye yardımcı olabilirler, bu da Kandidiyazda (bir tür maya enfeksiyonu) iyileşmeye yol açabilir.

Araştırmalar, probiyotiklerin Candida tarafından üretilen toksin miktarını azaltabildiğini ve çoğalmasını durdurabildiğini, bunun da sindirim rahatsızlığı ve yorgunluk gibi semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Probiyotikler ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve enfeksiyona karşı direncinizi artırır.

candida mantarı için hangi probiyotik kullanılmalıNixir Probiyotik Takviyesi Özellikleri

Candida için hangi probiyotik kullanılmalı sorusunun cevabı olan Nixir 2’li ürün halinde kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan Focus IQ ile beyin sağlığı üzerinde harika etkiler görülürken bu ürün sabah kullanılmaktadır. Diğer ürün ise 10 Milyar Probiyotik ürünü bağırsak sağlığı üzerinde iyileştirmelerde bulunurken akşamları kullanılıyor. Ürün hakkında kullanım ve detaylı bilgi için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Nixir’in kullanım amaçlarından bazı kavramları şunlardır;

Crohn hastalığı, tembellik, bipolar, sosyal fobi, öfke kontrolü, odaklanma, huzursuz bağırsak sendromu, dalgınlık, karamsarlık, dikkat eksikliği, panik bozukluğu, anksiyete, konsantrasyon, kandida mantarı, unutkanlık, bağırsak gazı, olumsuz düşünce, hiperaktivite, mutsuzluk…

Nixir probiyotik takviyesinde kullanılan DRCaps teknolojisi ile mide asidine karşı özel dayanıklılığı ile bağırsak çözünebilen patentli bir kapsül teknolojisi ile üretilmiştir. Bu özel teknoloji ile probiyotik mikroorganizmalar mide asidinden korunarak bağırsak yapısına canlı bir şekilde ulaşarak kolonize olur.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar