Blog

Bağırsak Mikrobiyotası Neden Önemli?

bağırsak mikrobiyotası ve nixir

Bağırsak Mikrobiyotası Neden Önemli

Bağırsak mikrobiyotası, sindirim sistemimizin doğal bir parçası olan mikroorganizmaların oluşturduğu kompleks bir topluluktur. Bu mikroorganizmalar, bağırsaklarımızda bulunan trilyonlarca bakteri, virüs, mantar ve diğer mikroplardan oluşur.

Bağırsak mikrobiyotası birçok önemli fonksiyonu yerine getirir. Bunların arasında besinlerin sindirimi, vitaminlerin üretilmesi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, iltihaplanmanın önlenmesi ve beyin-bağırsak aksının yönetilmesi gibi kavramlar yer alır. Bağırsak mikrobiyotasındaki dengesizlikler sindirim sorunları, alerji, kronik rahatsızlıklar, otoimmün hastalıklar ve kötü ruh hali gibi ruhsal hastalıklara neden olmaktadır.

Bağırsak sağlığını korumak için düzenli beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durmak, probiyotik gıda takviyesi kullanımı tüketmeniz önemlidir. Özellikle probiyotiklerin kullanımının önemi son zamanlarda fazlasıyla artmıştır. Bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu hastalanan vücudumuza tekrardan direnç kazandırmak için kullanılan antibiyotiklerin kullanımı bağırsak florası dengesini bozan bir durumdur. Bozulan bu dengenin birçok rahatsızlığa neden olduğu ise yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle ilaçsız seçenek yani probiyotiklerin düzenli olarak kullanımı sağlıklı bir vücut için son derece önemli bir yer kaplamaktadır.

bağırsak mikrobiyotası önemiMikrobiyota Dengesi

Mikrobiyota dengelemek vücudumuz için önemlidir. Mikrobiyota, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemimizde yaşayan faydalı bakteri ve diğer mikroorganizmaların toplamıdır. Bu mikroorganizmaların dengesi bozulduğunda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Mikrobiyota dengesini korumak için, çeşitli yiyecekler tüketmek ve probiyotikler gibi takviyeler almak yardımcı olabilir. Ayrıca, antibiyotik kullanımı gibi faktörlerin mikrobiyota dengesini bozabileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı bir mikrobiyota dengesi, vücudunuzun doğal savunma mekanizmalarını destekler ve sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle, mikrobiyota dengesini korumak için sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı benimsemek önemlidir. Bağırsaklarımızdaki iyi bakterilerin sayısını arttırarak sağlıklı bir sisteme sahip olabiliriz. Bunun için tek çözüm: NİXİR!

serotonin ve mikrobiyotaSerotonin ve Bağırsak Mikrobiyotası

Serotonin, beyinde ve vücudumuzdaki diğer bölgelerde doğal olarak bulunan bir nörotransmitterdir. Nörotransmitterler, beyindeki sinir hücreleri arasında sinyallerin taşınmasını sağlar. Serotonin, özellikle duygudurum, uyku, iştah ve ağrı hissi ile ilgili birçok farklı işlevi düzenlemede önemli bir rol oynar.

Serotonin, vücudumuzda çeşitli yerlerde üretilir. Bunlar arasında en önemlisi, beyindeki sinir hücreleri ve bağırsaktaki hücrelerdir. Beyindeki sinir hücreleri, triptofan adı verilen bir amino asitten serotonin üretirler. Triptofan, normal bir diyetle alınan bir amino asittir ve vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonlar sonucu serotonin sentezlenir.

Bağırsaktaki hücreler de serotonin üretirler. Bağırsaklarımızdaki enterochromaffin hücreleri, sindirim sistemi boyunca salınan serotonin miktarının çoğunu üretirler. Bu serotonin, bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve bağırsaklarda bulunan sinir hücrelerinin iletişimini etkilemeye yardımcı olur. Ayrıca, serotonin bazı bağırsak fonksiyonları, iştah kontrolü ve bağışıklık sistemi fonksiyonları üzerinde de etkilidir.

Serotonin arttırımı için en önemli ihtiyaçlardan birisi D vitaminidir. Nixir içerisinde bulunan yararlı bakteri ve vitamin yapısı sayesinde bağırsaklardaki vitamin üretiminde büyük bir rol oynamaktadır. Bu da serotonin seviyesini arttırılmasına katkı sağlar.

mikrobiyota çeşitliliğiMikrobiyota Çeşitliliğinin Önemi

Mikrobiyota, vücudumuzun içinde ve çevremizdeki canlıların tümüne verilen addır. Bu canlılar, genellikle mikroorganizmalar olarak adlandırılır ve bakteri, virüs, mantar ve tek hücreli organizmalardan oluşur. Mikrobiyota çeşitliliği, birçok farklı faktör tarafından etkilenir. Beslenme, yaşam tarzı, çevresel faktörler ve genetik faktörler gibi çeşitli faktörler mikrobiyota çeşitliliğini etkiler. Bu çeşitlilik, vücudumuzun sağlığı için son derece önemlidir.

Mikrobiyota çeşitliliği, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve sinir sistemi gibi vücudumuzun birçok farklı sistemini etkiler. Bu nedenle, düşük mikrobiyota çeşitliliği, bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Bağırsaklarda düşük olan çeşitlilik tip 1 ve tip 2 diyabet, damar sertliği, crohn hastalığı, çölyak rahatsızlığı gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemi açısından, mikrobiyota çeşitliliği, bağışıklık hücrelerinin etkinliğini arttırabilir ve bağışıklık sisteminin işlevselliğini iyileştirebilir. Sindirim sistemi açısından, mikrobiyota çeşitliliği, yiyecekleri sindirme, vitaminlerin ve diğer besin maddelerinin emilimi gibi süreçleri etkileyebilir. Sinir sistemi açısından, mikrobiyota çeşitliliği, sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını etkileyen bir dizi kimyasal sinyal üretebilir.

probiyotik ve mikrobiyotaProbiyotikler ve Mikrobiyota ilişkisi nasıldır?

Probiyotikler, insan vücudu için faydalı olan canlı mikroorganizmalar olarak bilinir. Mikrobiyota ise insan vücudunda bulunan tüm mikroorganizmaların toplamıdır. Probiyotikler, mikrobiyotanın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. Bunun nedeni, probiyotiklerin mikrobiyotadaki sağlıklı bakteri ve diğer mikroorganizmaların sayısını arttırması ve zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını önlemesidir. Bu nedenle, probiyotikler ve mikrobiyota arasındaki ilişki oldukça önemlidir ve insan sağlığı için büyük bir önem taşır.

 

En İyi Probiyotik Takviyelerinden Nixir Ürününün Faydaları

Türk Bilim İnsanları tarafından AR-GE çalışması yapılan ve üretilen Nixir probiyotik takviyesi ile mutlu beyin mutlu bağırsak formülü sizlerle!

Sinerjik Etki | Kaliteli Yaşamın Sırrı | Kronik Sorunlara Karşı Etki | Mikrobiyota Alanında Dünya’da İlk Ürün | Mikrobiyota Alanında Dünyada İlk Ürün | Uluslararası Onaylı, Ruhsatlı ve Tüm Standartlara Uygun | DRCaps® Teknolojisi

nixir besin takviyesi

MAKSİMUM HAFIZA VE ZEKA GÜÇLENDİRİCİ NİXİR’İN BEYİN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Odaklanma       Unutkanlık       Öfke Kontrolü           Panik Bozukluğu

Tembellik          Mutsuzluk         Karamsarlık              Dikkat Eksikliği

Anksiyete           Depresyon        Konsantrasyon         Dalgınlık

Stres                    Kaygı                 Odaklanma                Olumsuz Düşünce

 

BAĞIRSAK SAĞLIĞINA YARDIMCI NİXİR’İN BAĞIRSAK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Şişkinlik, Kabız ve İshal Gibi Sorunları Önleme              Kilo Yönetimine Destek

Dost Bakterilerin Sayısını Arttırma                                    Sinerjik Etki

Mental Sağlığa Faydalı                                                          Bağışıklık Sistemi Güçlendirici

Kandida Mantarı                                                                     Crohn Hastalığı

Listeye geri dön

İlgili Yazılar