Blog

Bağırsak Florası İçin Probiyotik Takviyesinin Önemi

bağırsak florası

Bağırsak Florası İçin Probiyotik Takviyesinin Önemi

Birçok sağlık sorununun sebebi zarar gören bağırsak florasından kaynaklanabilmektedir. Bundan dolayı bağırsak florasının sağlıklı olması ve önem verilmesi gereklidir. Bağırsaklar insan yapısının ikinci beyni olarak kabul edilir ve mutlaka bunun bilincinde olunması gerekir. Bağırsak florası yapısına dair detaylı bilgiler ve tüm merak edilenler yazımızda…

Bağırsak Florası Nedir?

Bağırsak florası, vücudumuzda bulunan mikroorganizmaların bütünüdür. Bu mikroorganizmalar, bağırsaklarımızda yaşayan bakteriler, mayalar ve mantarlardır. Bağırsak florasının vücudun çeşitli işlevlerini gerçekleştirmek için önemlidir. Bağırsak flora yapısı vücudun metabolik işlevlerini destekleyen yapıdır. Örneğin besinleri parçalayarak enerji elde etmemizi sağlayan bağırsak florası aynı zamanda vücudun immün sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı daha dirençli olunmasını sağlamaktadır.

Bağırsak florasının dengede olması sağlıklı bir bağırsak sistemi için önemli bir yer tutmaktadır. Bazı durumlarda bağırsak florasının dengesi bozulabilir. Örneğin antibiyotik kullanımı, bağırsak florasının dengesini bozabilmektedir. Ayrıca yanlış beslenme, stres veya bağırsak hastalıkları da bağırsak florasının dengesini bozabilir. Bağırsak florasının dengesini koruyan veya tekrar dengeli hale getiren yollar arasında sağlıklı ve çeşitli diyet, probiyotik ve prebiyotikler gibi gıda takviyeleri gibi yöntemler yer alır. Ayrıca stresi azaltmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak da bağırsak florasının dengesini korumanıza yardımcı olmaktadır.

Türk Bilim İnsanları tarafından geliştirilen Nixir ürünü bağırsak florasını destekleyen, düzelten ve onaran bir sistemde üretilmiştir. İçeriği ginkgo biloba ekstresi, rodiola ekstresi, vitamin b12, l-teanin, l-tirozin, vitamin&ekstre&amino asit olan Focus IQ ile birlikte 11 farklı yararlı mikroorganizma + d3 vitamin içeriğine sahip 10 milyar probiyotik kullanımı sonunda etkili sonuçlar gözlemlenmiştir. Nixir mikrobiyota alanında sinerjik etki oluşturan Dünya’da ilk üründür. Kullanım amacı beyin ve bağırsak arasında sinerjik etki bağlayan bir ekoloji oluşturmaktır.

bağırsak florası ve probiyotiklerBağırsak Florasının Önemi

Bağırsak florası, bağırsak içerisinde bulunan bakteri ve diğer mikroorganizmaların toplamını oluşturur. Bağırsak florasının önemi birçok fazla maddede açıklanabilir. Sağlıklı bir sindirim için gerekli olan bağırsak flora sistemi bağırsak duvarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsak florasının dengeli olması sindirim sistemi için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bağırsak florasının dengeli olmaması durumunda sindirim sistemi sorunları ortaya çıkabilir ve bağırsak duvarının sağlığı da bozulabilir. Bağırsak florasının diğer bir görevi de vücudun immün sistemine katkısıdır. Bağırsak florası, vücudun doğal olarak oluşan antibakteriyel maddeler üretir ve böylelikle vücudu hastalıklara karşı koruyan bir bariyer oluşur. Ayrıca, bağırsak florası vücudun T hücrelerini üretir ve bu sayede vücudun hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olur.

Bağırsak Florasının Dengesizliği ve Sonuçları

Bağırsak florasının dengesi sağlıklı bir sindirim ve immün sistemi için önemlidir. Bu dengenin bozulması birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Dengesiz bağırsak flora yapısı, sindirim sistemi ile ilgili birçok soruna yol açarken obezite, kalp hastalığı, diyabet, depresyon gibi diğer sağlık sorunlarına neden olur. Ayrıca bağırsak florası dengesizliği antibiyotik tedavisi sonrası oluşan diyare veya ishal gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bağırsak ve beyin arasındaki düzene yardımcı olan besin takviyesi ürün Nixir ile sizler de antibiyotik kullanmadan sağlam bir bağışıklığa sahip olabilirsiniz.

Bağırsak Florasının İmmün Sistemi İle Bağlantısı

Bağırsak flora sistemi vücudun immün sistemi ile doğrudan bağlantılı olarak çalışır. Bağırsak florası vücudun bağırsaklarındaki mikroorganizmaların dengeli bir düzeni sağlamaktadır. Bu dengeli düzen, vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar ve enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Bağırsak florasının vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesi için gerekli olan çeşitli hormonları, vitaminleri ve mineralleri üretir. Ayrıca bağırsak flora sistemi vücudun toksinleri ve zararlı mikroorganizmaları atmasına da yardımcı olur.

mikrobiyota probiyotikBağırsak Florasını Etkileyen Durumlar

Bağırsak florasının dengeli olması sağlıklı bir sindirim sistemi için önemlidir. Ancak bazı durumlar bağırsak florasının dengesini bozabilir. Bu durumlar şunlardır;

  • Antibiyotik kullanımı: Antibiyotikler, iyi huylu mikroorganizmaların yanı sıra zararlı bakterileri de öldürebilir. Bu nedenle, antibiyotik kullanımı sonrası bağırsak florasının yeniden dengelenmesi gerekir.
  • Beslenme: Dengeli ve çeşitli bir diyet, bağırsak florasının sağlıklı olmasını sağlar. Ancak yüksek miktarda şeker, tuz ve yüksek yağlı yiyecekler bağırsak florasını bozabilir.
  • Stres: Stres, bağırsak florasının dengesini bozabilir. Bu nedenle, stres yönetimi önemlidir.
  • İlaçlar: Bazı ilaçlar bağırsak florasını etkileyebilir. Örneğin, proton pompa inhibitörleri (PPI) mide asidinin salgılanmasını azaltır ve böylece bağırsak florasını etkiler.
  • Bağımlılık: Alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı bağırsak florasını etkileyebilir.

Bağırsak florasının dengesi bozulduğunda, sindirim sistemi sorunları, bağışıklık sistemi zayıflığı ve hatta bazı ciddi hastalıklar oluşabilir. Bu nedenle, bağırsak florasının dengeli olmasına dikkat edilmelidir.

Probiyotiklerin Bağırsak Florasındaki Önemi

Probiyotikler, sağlıklı bir bakteri familyasının oluşmasına ve sürdürülmesine yardımcı olan “iyi” bakterilerdir. Bağırsak florası, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Probiyotikler, bağırsak florasının dengelerini koruyarak sindirim sistemi sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hatta bazı sağlık sorunlarının oluşmasını önleyebilir.

Nixir Focus IQ+10 Milyar Probiyotik Ürünü Hangi Problemlerde Etkilidir

Öfke kontrolü, tembellik, unutkanlık, kandida mantarı, ülseratif kolit, sosyal fobi, panik bozukluğu, karamsarlık, motivasyon, mutsuzluk, bağırsak gazı, beyin ve bağırsak faaliyetlerinde sinerjik etki, dikkat eksikliği, hiperaktivite, anksiyete, depresyon, kaygı, dalgınlık, stres bozukluğu, konsantrasyon, odaklanma, olumsuz düşünce, crohn hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu… En iyi probiyotik yazımızı incelemek için buraya göz atabilirsiniz.

Nixir’i Eşsiz Kılan Özelliği Ne?

Yapısında 10 milyar probiyotik + 11 farklı bakteri + D vitamini ve mide asidinden etkilenmeyen Drcaps™ kapsül ile bağırsakta koloni oluşturup eşsiz etki yaratması en büyük farkıdır. Beyin ve bağırsak arasındaki ekosisteme mikrobiyota diyoruz. Mikrobiyota alanında sinerjik etki yaratan ve uluslararası onaylı Dünya’da tek ürün olan Nixir, Türk Bilim İnsanları tarafından üretilmiştir. Odaklanma, başarı, motivasyon, konsantrasyon gibi kavramlara yardımcı mucizevi ürün: NİXİR…

Listeye geri dön

İlgili Yazılar