Blog

AHA / BHA Serum Nasıl Kullanılır?

2Q==

Akneler ve onlardan geriye kalan izler, yalnızca ergenlik çağındaki gençleri değil yetişkinleri de etkileyen cilt problemlerinin başında gelmektedir. Tam da bu nedenle, sivilce ve lekeleri önlemek ve gidermek için neredeyse her gün yeni bir ürün piyasaya sürülmektedir. Ve muhtemelen, son zamanlarda adını her zamankinden daha sık duyduğunuz iki bileşen var: AHA ve BHA’lar!

AHA ve BHA’ların birlikte kullanıldığı cilt bakım kremleri, serumlar, temizleyici ve tonikler; aktif akneler, cilt lekeleri, güneş hasarı, genişlemiş gözenekler ve yaşlanmanın ciltteki etkilerini azaltmak ve iyileştirmenin bir yolu olarak gösterilmektedir.

AHA’lar Cilt Yaşlanması ile İlgilenir

Sitrik asit, glikolik asit, laktik asit ve askorbik asit gibi asitleri kapsayan AHA’lar (Alfa hidroksi asit), kozmetik ürünlerin formüllerinde ve dermatolojide sıklıkla kullanılmaktadır. Ciltte gözeneklerin tıkanması ve yağ dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkan akneleri sakinleştirmenin yanı sıra, cildi yüzeysel olarak soyan peelingler’de de kullanılan bir bileşendir.

Genel olarak; cildin nem seviyelerini destekler, kolajen üretimini tetikler ve gözeneklerde biriken ölü derileri temizleyerek cildin sağlıklı ve temiz görünmesine yardımcı olur. AHA’lar; cilt tonu eşitsizlikleri ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya da yardımcı olurlar. Aynı anda hem cilt yüzeyinde hem de alt katmanlarda çalıştığından, uygulama yaptığınızda cildinizde hafif bir yanma hissi normaldir.

Kısacası; yaşlanma ile mücadele ediyorsanız, cildinizde güneş hasarının etkilerini yoğun bir şekilde hissediyorsanız veya yalnızca cildinizin nemini geri kazanmaya ihtiyaç duyuyorsanız, AHA içeren serumlara yatırım yapabilirsiniz.

AHA SERUM NE ISE yarar

Yağda çözünen bir asit grubu olan BHA’lar; AHA’ların aksine yağda çözündüğünden hem cilt yüzeyinde hem de cildin derinliklerinde etkili olabilen bir asit grubudur. Yağda çözünebilir olması ve iltihaplanma karşıtı özellikleri nedeniyle; hem genişlemiş gözenekler hem de yağlı ciltler ve iltihaplı sivilcelerle mücadele edenler için faydalıdır.

Ciltteki iltihaplanmayı ve kızarıklığı yatıştırır. Ayrıca, gözeneklere derinlemesine nüfuz ederek temizler, yağ ve sebum dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ek olarak, bakterilerle savaşma yeteneği nedeniyle akneli cilt bakımının da vazgeçilmezlerinden biridir.

  • Her ikisi de eksfoliasyon konusunda çok iyi işler çıkarır
  • Ciltteki iltihaplanmayı yatıştırarak akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur
  • Gözenekleri temizleyerek küçülmelerine yardımcı olur
  • Yaşlanma belirtileri ile mücadele eder
  • Cilt tonu eşitsizliklerini giderir
  • Ölü cilt hücrelerinin birikmesini önler

AHA’ları ve BHA’ları birleştirebilir misiniz?

AHA ve BHA kombinasyonu, cilt problemleri ile mücadele ederken aynı zamanda daha pürüzsüz, sağlıklı görünen ve daha eşit bir cilt tonu elde etmeye yardımcı olur. Bu, birlikte hem cildin yüzey katmanı hem de alt katmanını etkileyebilmeleri ve kolajen üretimini tetikleyerek cildi daha sıkı ve ışıltılı bir hale getirebilmeleridir. 

Formülünde hem AHA hem BHA içeren ürünler, genellikle hassas ciltler dahil olmak üzere tüm ciltlerde dikkatli olmak şartıyla kullanılabilir. Bununla birlikte, cilt bakım rutinine birden fazla AHA/BHA ürünü eklerken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü, asitler söz konusu olduğunda bir denge bulmak biraz zaman alabilir. Ve herkesin cildi farklı olduğundan, asitleri birlikte kullanmak herkes için en iyi seçim olmayabilir. Bazı kişilerde, özellikle ilk zamanlarda kullanıma bağlı olarak kızarma ve pul pul dökülme gibi reaksiyonlar görülebilir.                

Hem Cilt Yaşlanması Hem De Cilt Problemleri ile Mücadele: Kırmızı (Red) Serum

aha bha serum nasil kullanilir

Şu sıralar herhangi bir sosyal medya hesabında veya online alışveriş sitesinde biraz dolaşırsanız, muhtemelen karşınıza farklı markaların geliştirdiği Red serumlardan çıkacaktır. Çünkü, özellikle doğru bileşenler ile formüle edildiğinde; aynı anda hem cilt yaşlanması hem de akne ve siyah nokta gibi cilt problemleri ile mücadele edebilir.

Bildiğiniz üzere, benim de sahibi olduğum bir kozmetik firması var. Ve, cilt bakımı konusunda gerçekten iyi işler çıkarmak için gerçekten çok çalışıyoruz. Uzun çalışmalarımızın sonucu olarak biz de iyi bir alfa ve beta hidroksi asit karışımı hazırladık. Clines Red Serum, %18 AHA ve %2 BHA karışımı ile aynı anda hem sivilceleri hem de cilt lekelerini hedeflemeyi amaçladık.

 Çünkü, hem AHA’lar hem de BHA’lar cildi arındırmak konusunda çok iyi işler çıkarıyor. Bu nedenle, hem fotohasara bağlı cilt lekeleri hem de yaşlanma belirtilerini azaltmada kullanmak için ideal bir formüle sahip olduğunu düşünüyorum. Zaten, kullanıcılardan aldığımız dönüşler de bu yönde.

AHA-BHA serumlar, cildin genç ve parlak ışıltısını ortaya çıkarmak için harikadır. Cildin en üst katmanını eksfoliye ederek ciltte daha net bir görünüm yaratır, gözenekleri arındırır, cildi nemlendirir ve rahatlatır. Ayrıca, ciltteki mat ve donuk görünümü de alıp götürür. Tüm bu etkileri birleştiğinde, cildinize hayat ve ışıltı kazandıracaktır.

Asit Kullanırken Daima SPF Uygulayın

Asit içeren tüm ürünlerde olduğu gibi, bu ürünleri kullandığınız sürece cildiniz güneş ışınlarına karşı daha hassas olur. Bu nedenle, mevsim ne olursa olsun evden çıkmadan önce geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun.

Güneş koruyucular, özellikle cilt problemlerine yönelik ürünler kullandığınız dönemlerde ekstra önemlidir. Çünkü, bu dönemlerde cilt, güneş hasarına ve ciltte renk eşitsizliklerine neden olabilecek değişimlere karşı daha hassas olur. Ve eğer güneş koruyucu uygulamazsanız, mevcut cilt problemlerinizin durumu daha da kötüleşebilir.

Listeye geri dön