Blog

Genital Bölgede Temizlik İçin Atlanmaması Gereken 10 Adım

özel bölgede temizlik

10 Adımda Genital Bölgede  Temizlik

Genital bölgede temizlik kadın ve erkekler için oldukça önemlidir. Genital bölge, bakteri ve enfeksiyonların çoğalmasına neden olabilecek bir hassasiyete sahiptir. Genital bölgeyi düzenli olarak temiz tutmak cinsel sağlık ve hijyen açısından da önemlidir. Genital bölge temizliği için birçok önemli aşamalar mevcuttur. Genital bölgenin pH değerini bozmadan özel temizlik yapılması gerekiyor. Özellikle pH dengesini bozmayan intim bakım losyonları ile kötü koku, tahriş ve kaşıntıların önüne geçebilirsiniz. 10 adımda detaylı olarak bakımınızı yapabileceğiniz genital bölgede temizlik için yazımızı okuyabilirsiniz.

pamuk çamaşır tercihi

  1. Rahat ve Pamuklu İç Çamaşırları Tercih Edin

Genital bölgede temizlik ve hijyen için en önemli kriterlerden birisi iç çamaşır tercihidir. Özel bölgenin hijyen ve rahatlığı için en uygun olan iç çamaşırlarını seçmek oldukça önemlidir. Pamuklu iç çamaşırı genital bölge temizliği açısından en uygun seçenektir. Pamuk yapısı gereğince nem emme kabiliyeti yüksek olduğu için bu bölgede tercih edilmelidir. Doğal bir malzeme olan pamuklu çamaşır genital bölgeye olabildiğince zarar vermeden temiz bir kullanım olanağı sağlar.

İç çamaşırların nefes alabilir ve hafif yapıda olması genital bölgede temizlik açısından önemli bir husustur. Aşırı kalın veya sıkıştırıcı iç çamaşırlar tercih edilmemesi gerekmektedir. Bu tipteki iç çamaşırlar cildinizde sıkışma veya kaşıntıya neden olabilir. Genital bölgede temasta bulunulacak iç çamaşırların havalandırma özelliğine sahip pamuklu yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede bölge için uygun hava akışı sağlanarak bakterilerin oluşumu önlenir. Ayrıca, havalandırma özelliğine sahip iç çamaşırları sayesinde cildinizin nemlendirilmesi ve rahat bir his sağlaması sağlanır.

2. Genital Bölgenizin Islak Kalmamasına Özen Gösterin

  1. Genital Bölgenizin Islak Kalmamasına Özen Gösterin

Genital bölge, vücudumuzda bulunan ve bakımının dikkatle yapılması gereken özel bir bölgedir. Bu bölge yapısı gereği kuru kalmaya eğilimlidir ve bu durum önemlidir. Özellikle de kadınlar için genital bölgenin kuru kalması çok önemlidir. Genital bölgenin kuru kalması ile bu bölgede enfeksiyon riski azaltılır. Bu bölgede meydana gelen aşırı nemlilik, enfeksiyona yol açan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratır. Bu nedenle bölge mutlaka kuru tutulmalıdır. Ayrıca ıslak kalan mayo ile uzun süreli olarak kalınması durumunda genital bölgedeki enfeksiyon riskini arttıracaktır.

Genital bölgenin ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir. Öncelikle duş alınan bölgeyi temizleme sırasında sıcak suyla yıkamanız ve hafifçe kurulamanız önemlidir. Bölgeyi kurularken hafif dokunuşlarla hareket etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca duş sonrası genital bölgede temizlik için genital bölge fön makinesi ile kısa sürede kurutulabilir.

sabun

  1. Genital Bölgede Temizlik İçin Sabun Kullanmayın

Genital bölgede temizlik önemli bir konudur. Özellikle özel bölgeyi temizlemek için sabun kullanmak gibi yanlışlar yapılmaktadır. Duş jeli ve sabunların pH derecesi alkali iken genital bölgenin pH derecesi asidik yapıdadır. Özellikle alkali pH seviyesine sahip sabunlar ile genital bölgenin pH seviyesinde dengesizlik oluşturarak mantar oluşumuna sebep olur. Bundan dolayı duş alırken dış genital bölgenizi yalnızca su ve intim sıvılar ile yıkayınız. Genital bölgede temizlik yapılırken normal sabunların kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.

Genital bölgede temizlik önemli bir konudur. Özellikle özel bölgeyi temizlemek için sabun kullanmak gibi yanlışlar yapılmaktadır. Duş jeli ve sabunların pH derecesi alkali iken genital bölgenin pH derecesi asidik yapıdadır. Özellikle alkali pH seviyesine sahip sabunlar ile genital bölgenin pH seviyesinde dengesizlik oluşturarak mantar oluşumuna sebep olur. Bundan dolayı duş alırken dış genital bölgenizi yalnızca su ve intim sıvılar ile yıkayınız. Genital bölgede temizlik yapılırken normal sabunların kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.

ph

  1. Genital Bölgedeki pH Dengesini Bozmayın

Vücudumuzdaki bölgelerin her birinin kendine özgü bir pH değeri vardır. Genital bölge de bu bölgelerden birisidir ve bu bölgenin pH değeri normal koşullarda 4-5 arasında değişir. Genital bölgelerdeki pH değeri için erkeklerde 4-5, kadınlarda ise 4-4,5 arasında değişmektedir. Genital bölge vücudun en hassas bölgelerinden birisidir ve diğer bölgelere göre daha düşük pH değerine sahiptir. Genital bölgedeki düşük pH değeri ile bölgedeki mikropların üremesi engellenir ve bölge enfeksiyon, mantar oluşumundan korunur.

Genital bölgedeki pH değeri dengesi belirli sebeplerden dolayı bozulabilir. Özellikle cinsel ilişki, genital bölge temizliği için kullanılan ürünler vb. sebepler ile genital bölgenin pH değeri artabilir ve sonucunda bakteriyel enfeksiyon riski artmaktadır. Özellikle bazı ilaçların kullanımı, kadınlarda menopoz döneminde ve adet döngüsü sırasında da genital bölgenin pH değerinde değişiklikler oluşturabilmektedir. Bu nedenle genital bölgede temizlik aşamasında genital bölge pH dengesi mutlaka ortalama değerler arasında olması gerekmektedir. Özel bakım olarak bilinen intim bakım için en doğru pH dengesini bozmayacak ürünler ile genital bakım yapılmalıdır. Cosmonesmedikal olarak sizler için en doğru intim bakım ürünlerini listeledik ve bu ürünler için kategorimize göz atabilirsiniz.

intim bakım losyonu

  1. Genital Bölgede Temizlik İçin Doğru Genital Bölge Temizleyicisi Ürünleri Kullanın

İnsan vücudunun en hassas bölgelerinden biri olan genital bölge, düzenli ve doğru bir şekilde temizlenmesi gereken bir alandır. Bu bölge için kullanılacak ürünlerin de özenle seçilmesi gerekir. Özellikle genital bölgenin hassas yapısı olması durumundan dolayı kişiler için dikkatli olunması gereken bir konudur.

Genital bölgede temizlik için kullanılacak ürünler içeriğinde su ve nemlendirici bulunan ürünler olmalıdır. Böylelikle bölgenin kurumadan, nem dengesini ayarlayarak rahatlatan ve temizleyen ürün tercihi yapılmasına önem verilmelidir. Ayrıca genital bölgenin pH dengesini bozmayan uygun ürünler tercih edilmelidir. Böylelikle ciltte dengeli bir ortam sağlanır ve enfeksiyonların önüne geçilir.

Genital Bölge Temizlik Bakım Losyonu: Genital Bölge Koku, Akıntı ve Kaşıntı Giderici Losyon

Genital bölge temizliği için sizlere özel bir üründen bahsetmek istiyoruz. Özellikle dış genital bölge bakımı için kullanılan losyon; kuruluk ve rahatsızlık hissini gidermeye, genital bölgenin pH dengesini koruyarak kötü kokuyu önlemeye yardımcı olmak için üretilmiştir.

4,5 pH değeri ile dış genital bölgenin pH dengesi ile uyumlu olan intim bakım losyonunun birçok faydası bulunmaktadır. Dış genital bölgenin nem bariyerinin iyileşmesine yardımcı olan ürün ile genital bölgedeki koku, kaşıntı ve kuruluk gibi problemleri gidermeye yardımcı olunur. Birçok olumlu kullanıcı yoruma sahip ürün hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

prezervatif

  1. Prezervatif Kullanımı Önemlidir

Genital bölge temizliği önemlidir çünkü bu bölge dışarıdan gelebilecek bakterilere karşı daha hassastır. Bu nedenle genital bölgeyi her gün temiz tutmak, cinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Prezervatif kullanımı da bu temizliğin bir parçasıdır. Prezervatifler cinsel ilişki sırasında korunmanızı sağlar ve bakterilerin genital bölgeye ulaşmasını engeller. Bu nedenle prezervatifler cinsel sağlık açısından oldukça önemlidir. Genital bölge temizliği ve prezervatif kullanımı cinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

genital bölgede temizlik

  1. Cinsel İlişki Sonrası Genital Bölgede Temizlik

Cinsel ilişki sonrası genital bölgeyi temizlemek oldukça önemlidir. Bu temizlik ile cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların ve diğer genital sağlık sorunlarının önlenmesi için gereklidir. Genital bölgeyi temizlemek için su yardımı ile detaylı temizlik yapılabilir. Hijyenik bir temiz havlu ile genital bölgeyi kurulayın. Eğer bakteriyel bir enfeksiyon veya diğer bir sağlık sorunu fark ederseniz mutlaka bir hekime başvurunuz. Cinsel ilişki sonrası genital bölgeyi temizlemek sadece sağlık açısından değili aynı zamanda kişisel hijyen açısından da önemlidir.

 

 

tampon

  1. Tamponunuzu Sıklıkla Değiştirin

Genital bölge temizliğinde özellikle kadınların dikkat etmesi gereken bir durum da adet dönemlerindeki kullanılan tamponların değiştirilmesidir. Özellikle yaz aylarında ve adetli dönemlerde kullanılan tamponlar sıklıkla değiştirmelisiniz. Böylelikle özel bölgenizdeki hem enfeksiyon riskini azaltır hem de kötü koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Kullanılan tamponların kokusuz ve kimyasal maddeler içermemesine özen gösterilmemelidir.

 

tuvalet temizliği

  1. Tuvalet Sonrası Doğru Temizlik

Küçük veya büyük abdest sonrasında su yardımı ile bölgenin temizlenmesi oldukça önemli bir temizlik aşamasıdır. Tuvalet sonrası temizliği ön bölgeden arkaya doğru yapılarak su yardımı ile temizlenmesi gerekir. Temizlik aşamasından sonra ıslak yer kalmamasına özen gösterilmesi gerekir. Bunun için yumuşak ve kokusuz tuvalet kağıtları yardımı ile detaylı bir kurulama yapılması gerekir. Ayrıca temizlik işlemini yavaş ve dikkatli bir şekilde yaparak cildinizin hassasiyetini düşürmemeniz oldukça önemlidir.

 

 

epilasyon

  1. Genital Bölgede Temizlik İçin Özel Bölge Tıraşı Önemlidir

Genital bölge tıraşı hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önemli bir detaydır. Genital bölgenin tıraşlanma işlemleri tüy  dökücü, tıraş makineleri, ağda veya epilasyon yardımı ile sağlanabilmektedir. Genital bölgede bulunan tüylerin fazla uzamadan alınması bölgedeki oluşabilecek enfeksiyonların oluşumunun önüne geçer ve koruma sağlar. Ayrıca tüy ve kıllar uzaması durumunda terleyerek kötü kokuya sebep olur. Genital bölgede temizlik için hem kötü kokunun önlenmesi hem de enfeksiyon kapmanın önüne geçilmesi için tıraş temizliği gereklidir.

Listeye geri dön